shortcut to content

Minnesota State University, Mankato

Minnesota State University, Mankato

Environmental Committee - Members - Archive

Page address: http://www.mnsu.edu/greencampus/environmentalcommittee/members/

Encouraging responsible stewardship of our resources on and off campus.


2013-2014 Academic Year

Staff (voting)Campus Pictures

  1. Erica Johnson - MUSAASF, Registrar's Office - Assistant Registrar, Chairperson
  2. Monika Antonelli - IFO, Library Services
  3. Medea Myhra - MAPE, Chemistry
  4. Mary Nere - AFSCME, votes in absence of Kim Rademaker
  5. Kim Rademaker - AFSCME, Integrated Marketing
  6. Louis Schwartzkopf - Retired, Physics emeritus
  7. Gary Urban - MAPE, votes in abscence of Medea Myhra
  8. Barry Wilkins, - MMA, Physical Plant
  9. Youwen Xu - IFO

Staff (non-voting)

  1. Ron Fields - Assistant VP for Facilities Managemnt
  2. Beth Holcomb - Faclities Management, Environmental Committee Secretary

Students

  1. Michael Hanson, Co-Chair
  2. Chris Collins, MSSA
  3. Ganisher Davlyatov, MSSA
  4. Katelyn Dick, MSSA Alternative
  5. Daphne Drossart, MSSA Alternative
  6. Paige Sparkman, MSSA Alternative
  7. Nachelle Swift, Student Body, Environmental Sciences

2012-2013 Academic Year

Staff (voting)

  1. Erica Johnson - MUSAASF, Registrar's Office - Assistant Registrar, Chairperson
  2. Mike Lexvold -  Facilities Management, Director of Physical Plant, (non-voting ex-officio)
  3. Monika Antonelli - IFO, Library Services
  4. Medea Myhra - MAPE, International Renewable Energy Tech Inst
  5. Barry Wilkins, - MMA, Physical Plant
  6. Scott Fee - IFO, Construction Management
  7. Kim Rademaker - AFSCME, Integrated Marketing
  8. Louis Schwartzkopf - Retired, Physics emeritus

Staff (non-voting)

  1. Mike Lexvold -  Facilities Management, Director of Physical Plant, (non-voting ex-officio)
  2. Beth Holcomb - Faclities Management, Environmental Committee Secretary

Staff

  1. Mary Nere - AFSCME, votes in absence of Kim Rademaker
  2. Gary Urban - MAPE, votes in abscence of Medea Myhra

Students (voting)

  1. Ryan Bechel, Biology, Co-Chair
  2. Nachelle Swift, Environmental Sciences
  3. Michael Cain, English
  4. Troy Schmidt (alternate), Music

2011 Fall Semester

Staff

  1. Gary Urban - MAPE, Finance and Administration Division
  2. Mary Nere - AFSCME, Library Services
  3. Louis Schwartzkopf - Retired, Physics emeritus
  4. Monika Antonelli - Faculty rep., Library Services
  5. Paul Corcoran -  Facilities Management
  6. Kim Rademaker - AFSCME, Administration
  7. Denise Billinton-Just, Interested, Campus Kitchen

Students

  1. Nachell Swift - Freshman (Secretary), Environmental Sciences
  2. Danielle Christine Alinea, Senior, Environmental Sciences
  3. Troy Schmidt
  4. Karlee Strack

2010 - 2011 Academic Year

Staff

  1. Gary Urban - MAPE, Finance and Administration Division
  2. Mary Nere - AFSCME, Library Services
  3. Louis Schwartzkopf - Retired, Physics emeritus
  4. Monika Antonelli - Faculty rep., Library Services
  5. Paul Corcoran -  Facilities Management
  6. Kim Rademaker - AFSCME, Administration
  7. Denise Billinton-Just - Campus Kitchen
  8. Sean McGoldrick - Facilities

Students

  1. Nachell Swift - Freshman (Secretary), Environmental Sciences
  2. Andrew Nelson - Junior, Environmental Sciences
  3. Evan Daniel - Freshman
  4. Bronson Myers - Junior, Sociology
  5. Danielle Christine Alinea, Senior, Environmental Sciences

2009 - 2010 Academic Year

Staff

  1. Gary Urban - MAPE, Finance and Administration Division
  2. Mary Nere - AFSCME, Library Services
  3. Louis Schwartzkopf - Retired, Physics emeritus
  4. Monika Antonelli - Faculty rep., Library Services
  5. Paul Corcoran -  Facilities Management
  6. Kim Rademaker - AFSCME, Administration
  7. Steve Ardolf - Physical Plant
  8. Denise Billinton-Just
  9. Ryan Ihrke - Student Activities
  10. Samuel Stieger - Educational Leadership

Students

  1. Kevin Clement, Environmental Sciences
  2. Chelsea Skluzacek
  3. Zachary Bateson, Environmental Sciences
  4. Murtaza Rajabli

2008 - 2009 Academic Year

Staff

  1. Gary Urban - MAPE, Finance and Administration Division
  2. Mary Nere - AFSCME, Library Services
  3. Louis Schwartzkopf - Retired, Physics emeritus
  4. Monika Antonelli - Faculty rep., Library Services
  5. Paul Corcoran -  Facilities Management
  6. Steve Ardolf - Physical Plant
  7. Kim Rademaker - AFSCME, Administration
  8. Ryan Ihrke - Student Activities
  9. Samuel Stieger - Educational Leadership
  10. Alice Laukkonen

Students

  1. Kevin Clement
  2. Murtaza Rajabli
  3. Olja Susilovic

Recycle More Minnesota

Recyle More - recyclemoreminnesota.org