shortcut to content

Minnesota State University, Mankato

Minnesota State University, Mankato

Previous Distinguished Alumni Award Recipients

Page address: https://www.mnsu.edu/alumni/awards/past.html
Name Class Year(s) / Degree(s) Year Award Video
Mary Ryan Ajax 74 Psychology 2007 Humanitarian  
Larry K. Anderson 67 Political Science 2000 Harold J. Fitterer    
David L. Andreas 76 M.A. Sociology 1998 Harold J. Fitterer    
Al Annexstad 67 Social Studies 2001 Achievement  
Keith K. Appel 56 BA Biology: 59 BS Biology & Art: 62 MA Art 2103 Achievement  Watch
Marlin J. Appelwick 76 Mathematics 2002 Achievement  
Gregg Asher 82 Business Administration: Finance; Accounting;
86 M.S. Continuing Studies
1987 Humanitarian  
William A. Bassett 74 M.A. Urban and Regional Studies 2002 Harold J. Fitterer   
Lou Bellamy 67 Psychology 1992 Achievement  
Cynthia Bemis Abrams 86 International Relations; German 2001 Young Alumni  
Linda Benson 68 Mathematics 1985 Humanitarian  
James Bracke 69 Biology; 73 M.A. Biology  1985 Achievement  
David Bronner 67 Business Administration;
68 M.A. Business Administration
1995 Achievement  
Rodney A. Brown 80 Business Administration 2009 Humanitarian  Watch
Chad Brownlee 07 BS Psychology 2013 Young Alumni Watch
Susan McNamara Bruss 81 Health Science: Community Health; Womens Studies 2002 Humanitarian  
Herrington Bryce 60 Economics; Sociology 1982 Achievement  
Donald W. Buchanan 49 Physical Education;
55 M.S. Physcial Education
2003 Harold J. Fitterer   
Larry Buendorf 59 Business Education 2001 Achievement  
Peter I. Buerhaus 76 Nursing 2003 Achievement  
Nancy Busse 71 Music;
75 M.S. Special Education: Learning Disability;
98 6th Year Certificate: Education Administration
1998 Humanitarian  
Michael P. Cairl 83 Business Administration: Construction Management 2005 Harold J. Fitterer   
Timothy Cameron 87 Computer Science 2000 Young Alumni  
Charles W. Cantale 88 Specialist;
95 M.S. Experiential Education; 
1996 Harold J. Fitterer   
Brian B. Carlson 86 Computer Science; Business Administration: Marketing 2003 Harold J. Fitterer   
Lyndon Carlson 64 Social Studies 2007 Achievement  
Danny G. Cater 89 Business Administration: Marketing 2005 Humanitarian  
Jaymie L. Cater 90 Business Administration: Marketing 2002 Young Alumni  
Matthew J. Christensen 98 Computer & Information Science 2007 Young Alumni  
Cathy Clardy Patterson 77 Business Administration: Management & Industrial Relations 2004 Achievement  
Diana Marie Clawson 05 Law Enforcement; Spanish 2010 Young Alumni  
Everett Earl Collin 50 Social Studies 1967 Outstanding Alumni  
Thomas Conlin 52 Business Administration 1999 Harold J. Fitterer   
Marcia Krog Copeland 63 Home Economics 1998 Harold J. Fitterer   
Daren M. Cotter 04 Computer Information Science 2009 Young Alumni  Watch
John W. Coumbe 66 Speech Education 1972 Outstanding Alumni  
David Cowan 70 Political Science 2011 Harold J. Fitterer  
Richard A. Crawford 53 Business Administration 2003 Harold J. Fitterer   
Virginia A. Dahlstrom 88 M. A. Physical Education 2012 Achievement  Watch
Mark E. Davis 63 Business Administration 2000 Achievement  
Eugénie de Rosier 69 English 2011 Humanitarian  
Stephen M. DiMeglio 87 Mass Communications 2010 Achievement  
Aaron H. Doering 95 M.S. Geography 2006 Young Alumni  
Rosemary Doescher 70 Elementary Education 1991 Harold J. Fitterer   
Ron Doggett 61 Business Administration 1993 Achievement  
David Afriyie Donkor 95 M.F.A. Theatre Arts;
98 M.S. Multi-Disciplinary Studies
2003 Young Alumni  
Russell L. Dorland 47 Social Studies 1982 Humanitarian  
William J. Dorn 58 Business Education 1983 Achievement  
William L. Duncan 57 Business Education 1972 Outstanding Alumni  
Duke H. Durfee 75 Theatre Arts; Art 2003 Achievement  
Andrew R. Een 43 Social Studies 1981 Harold J. Fitterer   
Carl M. Egan 67 Political Science;
69 M.A. Urban and Regional Studies
2008 Harold J. Fitterer   
Aileen Eick 71 M.S. Home Economics 2000 Harold J. Fitterer   
Gerald Eick 75 Accounting 1998 Harold J. Fitterer   
Sarah R. Eidet-Bishop 98 Interior Design and Construction Management 2005 Young Alumni  
Henry and Elvira Epp 47 Industrial Education (Henry);
62 Elementary Education (Elvira)
1983 Humanitarian  
Michael Fagin 71 M.S. Rehabilitation Counseling;
73 Specialist: Curriculum and Instruction
1986 Harold J. Fitterer   
Albert E. Fallenstein 65 Accounting 1981 Humanitarian  
Thomas J. Fallenstein 04 Computer Information Science 2009 Young Alumni  Watch
Jay L. Fennell 57 Business Education;
61 M.S. Business Education
1972 Outstanding Alumni  
Vincent L. Ferguson 74 M.S. Education Administration 2004 Achievement  
William Finney 70 Sociology 1994 Achievement  
Harold J. Fitterer 50 English 1978 Service Award  
William Flies 64 Mathematics and Physics 2012 Harold J. Fitterer  Watch
Celestia Fraction 72 M.S. Rehabilitation Counseling 1986 Humanitarian  
David R. Frauenshuh 66 Political Science 2011 Achievement  
Marlene Hanson Frost 77 Nursing 1999 Humanitarian  
Joan Garvin 58 Physical Education;
68 M.S. Physical Education
1983 Harold J. Fitterer   
Donald D. Gerdts 57 Speech Communication 1984 Achievement  
Alan A. Gerhardt 80 Business Administration: Construction Management 2009 Achievement  Watch
Mark A. Goodburn 84 Accounting 2001 Achievement  
Duane P. Grandgenett 66 Chemistry 2012 Achievement  Watch
Gregg R. Gropel 92 M.S. Community Education 2010 Humanitarian  
Dee Grover-Thomas 77 Home Economics: Education;
94 M.S. Education Administration
2002 Achievement  
Shirley Grundmeier 82 Music; 85 M.M. Music;
90 M.A. Theatre Arts
1999 Harold J. Fitterer   
Winston Grundmeier 52 Chemistry; Mathematics 2004 Harold J. Fitterer   
Garrison L. Hale 71 Business Administration 2009 Harold J. Fitterer   Watch
Norb Harrington 75 Business Administration;
83 M.B.A.
2000 Harold J. Fitterer   
Joseph D. Harris 66 Elementary Education;
70 M.S. Special Education
1991 Humanitarian  
Evelyn Hatfield 57 M.S. Elementary Education 1992 Humanitarian  
Glen E. Haydon 73 M.S. Continuing Studies 1977 Achievement  
Dennis Hejlik 75 Elementary Education 2007 Achievement  
Nicole L. Helget 01 English;
07 M.F.A. Creative Writing
2012 Achievement  Watch
Edward Helm 70 Psychology 2007 Achievement  
Sandra Hey 68 English; Speech Communication 2000 Achievement  
Robert B. Heyer 53 Mathematics 1976 Achievement  
Craig M. Hillier 89 Business Administration: Marketing 1995 Young Alumni  
Matthew Hillmann 02 M.S. Educational Technology;
06 Specialist: Education Administration
2006 Young Alumni  
John R. Hoffman 99 International Relations 2010 Young Alumni  Watch
Robert H. Hoffman 66 English; 69 M.S. Education Administration 2004 Achievement  
Daniel Houlihan 79 BS Psychology and Sociology; 83 MA Psychology 2013 Harold J. Fitterer Watch
Timothy A. Huebsch 02 Computer Science: Management Information Systems 2012 Young Alumni  Watch
David Hunerberg 65 Accounting 1998 Achievement  
Robert A. Idso  73 Social Studies: Political Science;
84 M.S. Continuing Studies
1994 Humanitarian  
Krista K. Jacob 99 M.S. Womens Studies 2003 Humanitarian  
Wendell L. Jahnke 57 Business Education;
62 M.S. Occupational Therapy
2005 Harold J. Fitterer   
Sara A. Janson Class of 1892 1961 Outstanding Alumni  
Gregory A. Jarvis 89 Electrical Engineering Technology; Computer Science 2001 Young Alumni  
David M. Jennings 76 Political Science 1986 Achievement  
Dale Johnson 59 Social Studies 1998 Achievement  
Eunice E. Johnson 72 English 1985 Harold J. Fitterer   
Patricia R. Johnson 71 Political Science 1999 Harold J. Fitterer   
Pamela Byers Kearney 67 English; Political Science 2005 Harold J. Fitterer  
Todd Kelzenberg 01 Finance 2011 Young Alumni  
Jim Killen 57 Art 1999 Achievement  
Obie F. Kipper 70 Recreation, Parks and Community Education;
74 M.S. Rehabilitation Counseling
2001 Harold J. Fitterer   
Robert H. Koenker 35 History 1967 Outstanding Alumni  
William L. Kozitza 78 Accounting 2002 Achievement  
Kelby K. Krabbenhoft 82 M.B.A. 2009 Achievement  Watch
Paul Krabbenhoft 84 Biology; Biochemistry 1993 Young Alumni  
Donald C. Kreye 88 Marketing and Management 2012 Harold J. Fitterer  Watch
Scott Kuehl 91 Art 2005 Young Alumni  
Mark Kunerth 91 Mass Communications: Public Relations 1999 Young Alumni  
Michael LaCroix-Fralish 02 Biology: Toxicology 2011 Young Alumni  
Alexandria R. T. LaFaye 94 M.A. English 2003 Young Alumni  
Steven J. Landwehr 70 Business Administration; 74 M.B.A. 2003 Achievement  
Annette Toft Langdon 75 Nursing 2001 Humanitarian  
Finn J. Larsen 39 Science 1963 Outstanding Alumni  
Greg S. Lea 74 Accounting 2004 Harold J. Fitterer   
Michelle Murzyn Leba 00 Social Studies: Political Science 2010 Young Alumni  
Jerry K. Lee 77 Accounting 2012 Humanitarian  Watch
Kuhn H. Lee 71 M.A. Economics 1987 Harold J. Fitterer   
Allen Lenzmeier 65 Accounting 2000 Achievement  
John Linner 66 Biology;
70 M.S. Biology
1987 Achievement  
TA Loeffler 91 M.S. Experiential Education 2008 Achievement  
Matthew J. Longtin 95 Geography;
02 M.S. Geography
2002 Harold J. Fitterer   
Susan Adams Loyd 91 M.A. Speech Communication 2004 Achievement  
Paul R. Lundberg 87 Computer Science 2000 Young Alumni  
Bob Lykke 62 BS, 67 MS Education 2013 Humanitarian Watch
Richard R. Maas 61 Social Studies 1990 Achievement  
Margaret MacRae 70 Biology 1998
2012
Achievement
Humanitarian
 Watch
Barry Madel  85 Business Administration: Marketing and Management;
86 M.B.A.
2000 Humanitarian  
Norman Maguire 57 Physical Education;
59 M.S. Physical Education
1988 Achievement  
David Malmberg 65 Speech Communication 1994 Harold J. Fitterer   
Mary Marso 68 Sociology 1999 Achievement  
Michael V. Martin 69 Business Administration;
71 M.A. Economics
2006 Achievement  
William Martinez 84 Law Enforcement;
93 M.A. Public Administration
1992 Young Alumni  
Matthew Mauch 98 M.F.A. Creative Writing 2002 Young Alumni  
Gerald L. McCoy 60 English 1996 Achievement  
Mary Jean Metag 52 Home Economics 2004 Harold J. Fitterer   
Duane L. Mettler 56 Physical Education 2001 Harold J. Fitterer   
Dennis Miller 82 Business Administration: Management and Industrial Relations 2008 Achievement  
Gretchen Morris 49 Social Studies 1976 Service Award  
Toshika Motoyama 85 Elementary Education 2000 Humanitarian  
Daniel L. Mundahl 86 Political Science;
88 M.A. Public Administration
2009 Harold J. Fitterer   Watch
Gunder Myran 57 Business Education 2011 Achievement  
Charles and Susan Mundale 50 Spanish; History (Charles);
71 M.A.T. English (Susan)
2005 Humanitarian  
Lynn Nagorske 77 Accounting 2001 Harold J. Fitterer   
Richard C. Nash 72 Health and Physical Education 2010 Achievement  
Josiah G. Neal 42 Physical Education 1966 Outstanding Alumni  
Bradley R. Nessler 77 Mass Communications 2009 Achievement  Watch
Loras J. Neuroth 68 Political Science 2003 Humanitarian  
Gerald Olson 58 Business Administration 1989 Achievement  
Gladys Olson 71 M.S. English 1989 Humanitarian  
Jeffrey Olson 81 MS Education 2013 Achievement Watch
Lloyd Ostrander Class of 1927 1978 Achievement  
Bruce J. Paradis 70 Economics 2005 Achievement  
Emily Patterson 74 Open Studies 1984 Humanitarian  
Stacy Pearson 99 BS Computer Management & Information Systems 2013 Humanitarian Watch
Charles W. Pennington Attended 1931-1937 1979 Harold J. Fitterer   
Hal Peper 55 Chemistry 2007 Harold J. Fitterer   
Melissa Peterman 94 Theatre Arts; Mass Communications: Public Relations 1998 Young Alumni  
Ann C. Peters 29 Elementary Education;
42 Elementary Education
1972 Outstanding Alumni  
Michael D. Pflaum 78 Recreation, Parks and Community Education 2005 Achievement  
Greggory Phelps 92 Electrical Engineering Technology 1999 Young Alumni  
Shirley Skorr Piepho 76 Business Education;
03 M.S. Educational Leadership
2010 Harold J. Fitterer   
Lewis Pierce 59 Chemistry 1993 Humanitarian  
Virginia Pierce 59 Elementary Education 1993 Humanitarian  
Steve Potts 80 History; English;
87 M.S. History
2001 Humanitarian  
Reverend Powers 54 Speech Communication 1977 Achievement  
Jennifer Pritchett 99 Gener and Womens Studies; Philosophy;
02 M.S. Gender and Womens Studies
2010 Young Alumni  
Ruth Annette Gabriel Reck 54 Chemistry; Mathematics 2009 Achievement  Watch
Kim Ries 86 Computer Science 2000 Young Alumni  
John W. Roberts 42 ITS: Industrial Education 1991 Achievement  
Kathryn R. Roberts 76 MS Education 2013 Achievement Watch
Franklin Rogers Class of 1929 1966 Outstanding Alumni  
Darrell Runke 46 Science 1978 Achievement  
Melissa Schaefer 89 Business Administration: Aviation Management 1999 Young Alumni  
Robert H. Scherer 38 Mathematics 1967 Outstanding Alumni  
Alissa Warnemunde Schmidt 99 BS Interior Design & Construction Management 2013 Young Alumni Watch
Chris Schmidt 01 Aviation 2012 Young Alumni  Watch
Robert Schmidt 49 Mathematics 1981 Achievement  
Richard R. Schmitz 64 Accounting 2002 Harold J. Fitterer   
Larry Schnoor 60 Speech and Theatre Arts;
64 M.S. Speech and Theatre Arts
1982 Harold J. Fitterer   
Isabel Schon 71 Open Studies 2006 Achievement  
Brad Schreier 73 Social Studies: Economics 1999 Achievement  
Mark Henry Schuck 69 Health and Physical Education;
70 M.S. Continuing Studies
2010 Harold J. Fitterer   
Dean Schweickhard Class of 1912 1962 Outstanding Alumni  
John A. Scocos 78 Geography; History 2002 Humanitarian  
Rodney N. Searle 59 History; Political Science 1979 Achievement  
William A. Sederburg 69 Social Studies: Political Science 2005 Achievement  
Motoko Seko 98 M.S. Womens Studies 2001 Humanitarian  
Mehr Jay Shahidi 74 Political Science; Economics 2004 Humanitarian  
James Sheehan 73 Physical Education 2006 Harold J. Fitterer   
Alex Smekta 33 Elementary Education 1965 Outstanding Alumni  
James G. Sneer 59 BS Industrial Arts 2013 Achievement Watch
Florence Sponberg 56 M.S. English 1988 Humanitarian  
Allan Sprau 63 Mathematics 1988 Harold J. Fitterer   
Christy L. Steele 96 M.F.A. Creative Writing;
04 M.A. Speech Communication
2004 Young Alumni  
Barbara Stoflet 94 MS Education 2013 Achievement Watch
Mary Story 75 Home Economics: Food and Nutrition 2011 Achievement  
Faith Sullivan 56 History 2001 Achievement  
Debra C. Sunderman 79 Physical Education 1996 Humanitarian  
Donovan L. Schwichtenberg 60 Business Education 2012 Achievement  Watch
Seng-Lai Tan 94 Biotechnology; Microbiology 2003 Young Alumni  
Glen Taylor 62 Mathematics 1977 Achievement  
Ronald Richard TePoel 72 Elementary Education 2010 Humanitarian  
Paul Terry 77 Health Science;
78 M.S. Health Science
1998 Humanitarian  
Asrat Tessema 79 M.B.A. 2000 Humanitarian  
Melee Thao 92 Nursing 2006 Humanitarian  
Arthur "Sam" Thomas 60 Sociology 1999 Humanitarian  
Jena Richards Thompson 96 Chemistry 2007 Young Alumni  
Mary Thomas Todnem 56 M.S. Health Science; Physical Education 1972 Outstanding Alumni  
H. Dean Trauger 69 Business Administration  2009 Harold J. Fitterer   Watch
Antonia Valadez 81 Home Economics 1993 Harold J. Fitterer   
Mark P. Vanderbosch 79 Philosophy 2009 Humanitarian  Watch
Cynthia Vlasich 78 Nursing 1998 Humanitarian  
Cornelius F. Votca 39 History; Social Studies;
69 M.S. Business Education 
1995 Harold J. Fitterer   
John A. Votca 50 Industrial Education;
63 M.S. Industrial Education
1980 Achievement  
Jeanne Votca Carpenter 73 English 2006 Harold J. Fitterer   
Richard L. Wagner 60 M.S. Business Education 2004 Humanitarian  
Edward R. Waltman 77 M.S. Education Administration 2003 Humanitarian  
Paul Andrew Wandless 97 M.A. Art 2002 Young Alumni  
Betty W. Wariari 08 MS Community Health 2011 Humanitarian  
Mark M. Weber 94 Social Studies: History 2004 Young Alumni  
Alice Klaseus Weed 73 A.S. Dental Hygiene;
81 Open Studies;
89 M.S. Health Science: Community Health
2004 Humanitarian  
Andy Welti 03 Social Studies: Geography 2008 Young Alumni  
Jerry and Patty Wetterling 71 Mathematics (Jerry);
71 Mathematics (Patty)
1992 Humanitarian  
Tim Wierzbicki 89 Political Science: Public Administration 1998 Young Alumni  
Earle J. Wigley 26 Elementary Education;
33 History
1980 Harold J. Fitterer   
Larry Wild 77 Business Administration: Management and Marketing 2007 Harold J. Fitterer   
Howard Leroy Williams Class of 1926 1967 Outstanding Alumni  
Matthew E. Wolff 99 Speech Communication 2009 Young Alumni  Watch
Walt Wolff 84 MS Continuing Studies 2011 Harold J. Fitterer  
Chester Wood Class of 1924 1977 Achievement  
Truman Wood 54 Political Science 1984 Harold J. Fitterer   
Renee L. Worke 80 Law Enforcement; Sociology and Corrections 2010 Achievement  
Jackson Wu 83 M.S. Math: Computer Science 2010 Achievement  
Lee J. Yao 80 BS Business; 81 MBA 2013 Achievement (postumously) Watch
Paul Norman Ylvisaker 42 Social Studies 1967 Outstanding Alumni  
Randall Zindler 93 Geography 2007 Humanitarian  
John Zwach 28 Elementary Education 1964 Outstanding Alumni  
Jim Zwickey 66 History;
76 M.S. Continuing Studies
1989 Harold J. Fitterer   
Nancy Peter Zwickey 63 Physical Education;
67 M.S. Physical Education;
99 6th Year Certificate: Education Administration
2005 Humanitarian