College of Education Spring 2020 Graduates
Congratulations to graduates from the College of Education class of 2020.
Jean Haar, Dean
Department of Aviation and Business Education
Department of Counseling and Student Personnel
Department of Educational Leadership
Department of Elementary and Literacy Education
Department of Educational Studies: K-12 and Secondary Programs
Department of Military Science and Leadership
Department of Special Education
DEPARTMENT OF AVIATION AND BUSINESS EDUCATION
Professor Michael Ferrero, Chairperson
Deng Ajena, B.S.
Fargo, ND
Jarrah H. Alamri, B.S.
Mankato, MN
Bassil M. Alzahrani, B.S.
Mankato, MN
Essa S. Alzahrani, B.S.
Mankato, MN
Tyler M. Anderson, B.S.
Webster City, IA
Derek R. Beckstrom, B.S.
Saint Louis Park, MN
Casey Bethel, B.S.
Merlin, OR
Krishna Bhandari, B.S.
Mankato, MN
Titus Bolles, B.S.
Catawba, WI
Chasen M. Carlyle, B.S.
Chanhassen, MN
Zachary M. Crowe, B.S.
Blaine, MN
Jordan E. Duchon, B.S.
Ada, MI
Shavonne Edison, B.S.
Carver, MN
Monica M. Ellingson, B.S.
Kenyon, MN
Jon N. Gately, B.S.
Cold Spring, MN
Nathan P. Heimstead, B.S.
Balsam Lake, WI
Maxwell J. Henry, B.S.
Lakeville, MN
Rozlyn A. Holasek, B.S.
Waconia, MN
Cristian F. Hortua Garavito, B.S.
Mankato, MN
Maximilian A. Howman, B.S.
Winona, MN
Jayanth A. Jayavardhanan, B.S.
Minneapolis, MN
Carter W. Kes, B.S.
Savage, MN
Omar K. Khodaryi, B.S.
Mankato, MN
Max W. Kietzman, B.S.
Altoona, IA
Brett A. Kromy, B.S.
Grand Rapids, MN
Cassandra L. Laidlaw, B.S.
River Falls, WI
Soohaeng Lee, B.S.
Mankato, MN
Robert D. Lindsey, B.S.
Blue Earth, MN
Cory J. Maxon, B.S.
Burnsville, MN
Thomas J. McGovern, B.S.
Madison, WI
Seungjong Noh, B.S.
Mankato, MN
Samuel D. Olson, B.S.
New Prague, MN
Esprit B. Omoyeni, B.S.
Cottage Grove, MN
Katie R. Pearson, B.S.
Mankato, MN
Sidney K. Petersen, B.S.
Rosemount, MN
Sofia J. Poinar, B.S.
Chanhassen, MN
Nilly Rahimi, B.S.
Minneapolis, MN
Bradley J. Ramin, B.S.
Columbia Heights, MN
Maxwell J. Ronningen, B.S.
Wayzata, MN
Ashim Shreemal, B.S.
Mankato, MN
Koby A. Thomas, B.S.
Mankato, MN
Jared A. Tinney, B.S.
Northfield, MN
Trevor D. Tuman, B.S.
Arlington, MN
Tyler J. Unertl, B.S.
Mosinee, WI
Tyler R. Vizenor, B.S.
New Richmond, WI
Matthew E. Watt, B.S.
Chanhassen, MN
Anikka G. Wilhelmi, B.S.
Blue Earth, MN
DEPARTMENT OF COUNSELING AND STUDENT PERSONNEL
Professors Richard Auger and Diane Coursol, Chairpersons
DEPARTMENT OF EDUCATIONAL LEADERSHIP
Professor Jinger Gustafson, Chairperson
DEPARTMENT OF ELEMENTARY AND LITERACY EDUCATION
Professor Karen Colum, Chairperson
Brittany S. Barnes, B.S.
Rapid City, SD
Michelle L. Baumann, B.S.
Lakeville, MN
Tori L. Berte, B.S.
Bloomington, MN
Erin M. Born, B.S.
Byron, MN
Jaclyn A. Bossard, B.S.
North Branch, MN
Rachael M. Boutto, B.S.
Minneapolis, MN
Lauren E. Britt, B.S.
Osseo, MN
Kassidy R. Buck, B.S.
Burnsville, MN
Christina S. Casazza, B.S.
Sioux Falls, SD
Mikayla G. Davis, B.S.
Apple Valley, MN
Kristen A. Erickson, B.S.
Rochester, MN
Lindsay M. Forslin, B.S.
Richfield, MN
Hannah L. Guy, B.S.
Davenport, IA
Elizabeth A. Hall, B.S.
Butterfield, MN
Brittni B. Heinonen, B.S.
Delano, MN
Alexandrea M. Hillman, B.S.
Shakopee, MN
Allison M. Holm, B.S.
Brandon, SD
Kelsea M. Jaakola, B.S.
Cloquet, MN
Ally L. Jansons, B.S.
Willmar, MN
Dylan P. Johnson, B.S.
Delano, MN
Marissa T. Johnson, B.S.
Rosemount, MN
Jacob M. Karr, B.S.
Savage, MN
Grace K. Kelly, B.S.
Mound, MN
Autumn G. Kieser, B.S.
Coon Rapids, MN
Kylie B. Koerner, B.S.
Harrisburg, SD
Heather A. Lipp, B.S.
Forest Lake, MN
Kendra J. Lutteke, B.S.
Burnsville, MN
Sarah L. Malafarina-Solarz, B.S.
Richfield, MN
Jennifer A. Menden, B.S.
Jordan, MN
Lissette R. Miguel, B.S.
Richfield, MN
Shaniah L. Nunemaker, B.S.
New Prague, MN
Brandi M. O'Loughlin, B.S.
Blaine, MN
Courtney E. Olson, B.S.
Prior Lake, MN
Mary J. Pennala, B.S.
Howell, MI
Brooke A. Peters, B.S.
Mankato, MN
Taylor E. Potvin, B.S.
Maple Grove, MN
Nicole C. Renier, B.S.
Chanhassen, MN
Isabel B. Rerat, B.S.
Eden Prairie, MN
Lynnae A. Ryberg, B.S.
Lindsrom, MN
Mariah C. Schug, B.S.
Hamburg, MN
Maria Shea, B.S.
Lakeville, MN
Madison C. Shepherd, B.S.
Eagan, MN
Miranda K. Smith, B.S.
Shakopee, MN
Marissa A. Southwick, B.S.
Janesville, MN
Samantha M. Stoelk, B.S.
Ankeny, IA
Phillips C. Vang, B.S.
Oakdale, MN
Allison P. Weinrich, B.S.
Waconia, MN
Clara R. Wieser, B.S.
Rushford, MN
Courtney T. Winger, B.S.
Prior Lake, MN
DEPARTMENT OF EDUCATIONAL STUDIES: K-12 AND SECONDARY PROGRAMS
Professor Scott Page, Chairperson
DEPARTMENT OF MILITARY SCIENCE AND LEADERSHIP
LTC Robert Rogers, Chairperson
DEPARTMENT OF SPECIAL EDUCATION
Professor Alexandra Panahon, Chairperson
Bethany R. Anderson, B.S.
Burnsville, MN
Melanie M. Bengtson, B.S.
Mankato, MN
Amelia D. Collier, B.S.
St. James, MN
Emma Collin, B.S.
Ramsey, MN
Gloria A. Estrada, B.S.
Austin, MN
Sean D. Fischer, B.S.
Bloomington, MN
Kira Fosburgh, B.S.
North Mankato, MN
Kristin K. Gleason, B.S.
Mankato, MN
Emma M. Gormaz, B.S.
Austin, MN
Shealyn Kawlewski, B.S.
North Mankato, MN
Elizabeth M. Krause, B.S.
Mankato, MN
Megan C. Langworthy, B.S.
Mapleton, MN
Lindsey M. Leonard, B.S.
Fargo, ND
Alexandra McKelvey, B.S.
Grafton, WI
Annamaria L. Paquette, B.S.
Morristown, MN
Mikayla R. Perschau, B.S.
Green Isle, MN
Marina A. Rodriguez, B.S.
Hugo, MN
Sarah J. Schroeder, B.S.
Elk River, MN
Cassandra M. Sundell, B.S.
Mankato, MN
Taylor J. Thompson, B.S.
Mankato, MN
Emma N. Tuione, B.S.
Inver Grove Heights, MN
Elizabeth K. Vornwald, B.S.
Savage, MN
Laura B. Wachsmuth, B.S.
Nicollet, MN
Tessa R. Williams, B.S.
Andover, MN
Paige M. Wohlers, B.S.
Savage, MN